وبلاگ vdash

اخبار و مقالات مربوط به vdash، نرم افزار آنالیز اطلاعات و ساخت داشبورد مدیریتی

چگونگی تعریف نوع داده ها

با توجه به اینکه در بخش طراحی مدل اطلاعاتی در قسمت های فیلد و خصوصیات که مربوط به دادگان و بعد می باشند ممکن است در خصوص مقادیر و نوع نمایشی و ذخیره شده در سیستم سوالاتی داشته باشید بر آن شدیم تا به طور دقیق و مفصل در این باره صحبت کنیم.

در این مقاله به آموزش

پرداخته می شود.

با یک مثال به توضیح این بخش می پردازیم.

فرض کنید که مدل ما از دادگان فروش و بعد زمان تشکیل شده است. که محصول از فیلدهای دادگان فروش و روز از خصوصیات بعد زمان است.
در بخش field مربوط به DataSet Attribute مربوط به Dimensions ستونی با نام Display Name وجود دارد که این ستون باید حاوی نام مورد نظر برای نمایش فیلد یا خصوصیت تعیین شده باشد. در حقیقت نامی که فیلد یا خصوصیت با آن صدا زده می شود در Display Name نوشته می شود. به طور مـثال دادگان فروش متشکل از فیلد های محصول، منقطه فروش و میزان فروش می باشد. پس ستون Display Name باید در بردارنده ی محصول ، منطقه فروش و میزان فروش باشد (شکل 1). به عبارت دیگر نام سر ستون های جدول در Display Name فیلد قرار می گیرد (شکل 2).
جدول
شکل 1
جدول
شکل 2

بعد زمان را در نظر بگیرید که سال و فصل و ماه و روز از خصوصیات آن می باشند. خب بدیهی است که در ستون Display Name های بعد زمان باید سال ، فصل، ماه و روز نوشته شده باشد (شکل 3). این اسامی ، آن هایی هستند که در فیلتر و دسته بندی نیز مشاهده می کنید.

جدول
شکل 3

بعد از تعیین Display Name نوبت به Display Column می رسد که به این نحو تعیین می شود که شما هر مقداری را که می خواهید به عنوان خروجی مشاهده کنید در این ستون معین می کنید. اگر در کوئری نوشته شده چه در Data Set و چه در Dimension برای محصول هم کد محصول و هم نام محصول فراخوانی کرده باشید، و در vdash بخواهید نام تک تک محصولات را داشته باشید باید این ستون بر روی نام محصول تنظیم کنید. با این کار شما در خروجی زمانی که داده هایتان را به صورت لیست مشاهده می کنید و یا دسته بندی را بر اساس محصول قرار می دهید برای مثال خواهید داشت : جعبه ابزار / patch8 (شکل 4).

جدول
شکل 4

حال اگر Display Column بر روی کد محصول قرار دهیم در خروجی به جای جعبه ابزار / patch8 کد مربوط به آن را داریم (شکل5).

جدول
شکل 5

Value column برای نگهداری مقدار فیلد یا خصوصیت در سیستم می باشد. در واقع مقدار مورد نیاز سیستم است که عملیاتی نظیر join با استفاده از فیلدی که در value column مقدار دهی می شود ، انجام می گیرد. . مثال بالا را در نظر بگیرید ، در این جا سیستم کد محصول را لازم دارد. نکته ای که در sort by حایز اهمیت است این است که زمانی کاربرد دارد که بخواهیم مرتب سازی بر اساس مقدار value column گیرد. اگر خصوصیت فصل در بعد زمان را در نظر بگیرید :

Display Name : فصل

Display Column : quartername

Value column : quarterkey

با توجه به اینکه مرتب سازی به صورت پیش فرض بر روی Display Column دارد، ترتیب فصل ها به صورت : "بهار – پاییز – تابستان – زمستان " می شود که مسلما مطلوب نیست ولی اگر sort by را علامت بزنیم مرتب سازی بر اساس Value column که در اینجا کد فصل ها می باشد قرار می گیرد. مثلا اگر کد های 1 تا 4 مربوط به فصل های بهار تا زمستان باشد ، فصل ها به صورت بهار- تابستان- پاییز و زمستان مرتب می شوند.امکان ارسال نظر برای این موضوع وجود ندارد